Blog
Mart u bašti: Rana sadnja i priprema za bogatu sezonu

Mart je vreme kada priroda polako izlazi iz zimskog sna, a baštovani imaju pune ruke posla. Dani postaju duži, temperature postepeno rastu, a biljke se bude iz perioda mirovanja. Ovaj mesec je ključan za kalemljenje voćaka, sadnju ranog povrća, pripremu zemlje i pravilno đubrenje. Takođe, sada je idealan trenutak da se posvetite sobnim biljkama i započnete sa setvom cveća.
Kalemljenje voćaka
Kalemljenje je važan postupak u voćarstvu jer omogućava razmnožavanje sorti koje donose kvalitetne plodove. Najbolje vreme za kalemljenje je kraj zime i početak proleća, kada biljke počinju aktivnije da upijaju sokove. Ovaj proces zahteva preciznost, dobar alat i pravilnu negu nakon zahvata. Pravilno izvedeno kalemljenje doprinosi snažnom rastu i obilnijem rodu u budućnosti.
Za početnike, najlakše je kalemiti voćke poput šljive, jabuke i kruške, jer se one brzo primaju i uspešno razvijaju. Potrebno je odabrati zdrav podlog i kalem-granu sa željene sorte, obaviti precizan rez i spoj učvrstiti kalem voskom ili trakom kako bi se sprečilo isušivanje.
Orezivanje je važan posao u martu jer podstiče zdrav rast i cvetanje biljaka. Ruže i ukrasno žbunje sada treba osloboditi starih i suvih grana, dok se vinova loza orezuje kako bi se podstakao razvoj jakih izdanaka. Takođe, potrebno je obratiti pažnju na vremenske uslove – ako se očekuju nagli padovi temperature, osetljive biljke treba zaštititi malčiranjem ili pokrivanjem.
Mart je idealan za sadnju biljaka koje podnose niže temperature. Salata, rotkvice, mladi luk i spanać mogu se sejati direktno na otvorenom, jer brzo klijaju i ne smetaju im prohladni prolećni dani. Pre sadnje, važno je pripremiti tlo – prekopati ga, obogatiti kompostom i ukloniti korov. Dobar kvalitet zemljišta obezbeđuje brži rast i bolje prinose.
Kako bi biljke imale optimalne uslove za rast, potrebno je obratiti pažnju na zemljište. Dodavanje komposta i organskog đubriva poboljšava strukturu tla i povećava plodnost, o čemu više možete pročitati u blogu ovde.
Takođe, mart je pravo vreme za popravku gredica i staklenika. Nakon zime, prozore i konstrukciju plastenika treba očistiti, a zemljište u njima prekopati i pripremiti za novu sezonu.
Ljubitelji cveća sada mogu započeti setvu vrsta koje su otporne na hladnoću. Neke vrste cveća mogu se odmah sejati napolju, dok druge zahtevaju setvu u zatvorenom pre nego što budu spremne za presađivanje.
Cveće koje možete odmah sejati u bašti: neven, dan i noć, ukrasni kupus i mak
Cveće koje se seje u zatvorenom i kasnije presaditi: petunije, lobelije, kadifice i begonije
Cveće koje se seje u zatvorenom prostoru treba da se drži na toplom i svetlom mestu dok ne ojača, a zatim se rasađuje u baštu kada prođu prolećni mrazevi.
Mart je mesec kada sobne biljke ponovo počinju aktivnije da rastu, pa im je potrebna dodatna nega. Presađivanje u veće saksije omogućava im više prostora za razvoj korena, a lagano prihranjivanje pomaže da se oporave od zimskog perioda.
Važno je redovno proveravati vlagu u zemlji i prilagođavati zalivanje potrebama svake biljke. Sa promenom sezone promeniće se i potrebe za vodom i zato pažljivo pratite njihove potrebe kako biste biljkama obezbedili najbolje uslove.
Praktični saveti za mart
Dodavanje malča oko biljaka pomaže u očuvanju vlage i štiti korenje od temperaturnih oscilacija.
Redovno održavanje i oštrenje alata olakšava rad i produžava vek trajanja.
Biljke koje su osetljive na nagle promene temperature treba zaštititi tokom prohladnih martovskih noći.
Ruže i druge osetljive vrste mogu se pokriti tokom hladnijih perioda kako bi se zaštitile od iznenadnih mrazeva.
Mart je mesec kada se baštenski radovi intenziviraju, a pripreme za sezonu rasta postaju ključne. Uz malo truda i pažnje, vaše biljke će imati odličan start i obezbediti vam bogatu i zdravu baštu tokom cele godine.
Nemate nalog?
Kreirajte nalog