Zanimljivosti, Uradi Sam

Jun u bašti: mesec intenzivne nege i priprema za letnje vrućine

Dok sunce u junu sve jače greje, bašte i dvorišta bujaju u punom sjaju. Ovo je mesec kada biljke najintenzivnije rastu, ali i period kada im je potrebna dodatna pažnja i nega. Od preciznog orezivanja do pravilnog navodnjavanja i kompostiranja – jun je ključan za zdrav razvoj biljaka i bogat letnji rod.

Radovi u voćnjaku i vinogradu 

Iako se glavni radovi u voćnjaku obično obavljaju u rano proleće, u junu je idealno vreme za orezivanje žbunja i oblikovanje živih ograda, kako bi se održao njihov kompaktan i zdrav izgled. Orezivanje u ovom periodu podstiče formiranje gustih i ravnomerno razvijenih biljaka.

Za ove poslove obično se koriste baštenske makaze i testere, trimeri i kosilice za travu. Pomoći će vam u preciznom orezivanju, oblikovanju i uklanjanju starijih i oštećenih grana. Preporučuje se da se orezivanje živica u junu obavi u ranim jutarnjim ili večernjim časovima kako bi se izbegao stres usled visokih temperatura.

Navodnjavanje – zaštita biljaka od letnje suše

Jun donosi prve duže sušne periode, a pravilno navodnjavanje postaje ključno za očuvanje vlage u zemljištu i dobar razvoj biljaka. Posebnu pažnju treba posvetiti povrtnjaku, mladim zasadima i cveću, koje su najosetljivije na nedostatak vode.


Ako planirate postavljanju sistema za navodnjavanje u junu, razmislite o zalivnim kap po kap rešenjima za korenov sistem biljaka, kako bi voda išla direktno tamo gde je najpotrebnija.

Priprema podruma za čuvanje useva – razmišljaj unapred

Jun je pravo vreme za pripremu podruma za čuvanje ranih useva poput krompira, luka i šargarepe, jer se prva berba već može očekivati krajem meseca ili početkom jula. Da bi plodovi ostali sveži, prostor mora biti temeljno očišćen, rashlađen, dobro provetren i zaštićen od štetočina.

Započnite pripremu podruma korak po korak:

  • Uklonite ostatke iz prethodne sezone – stare vreće, kutije i sve što može privlačiti vlagu ili štetočine.

  • Detaljno operite podove, zidove i police – uklanjanje naslaga prašine i prljavštine smanjuje rizik od plesni i neprijatnih mirisa.

  • Očistite i sredite prostor oko podruma – ošišajte rastinje i proverite odvode kako bi obezbedili dobru ventilaciju.

  • Kontrolišite vlagu i temperaturu – koristite sredstva za upijanje vlage, ventilatore ili termohigrometar za praćenje uslova.

  • Pripremite čiste gajbice i vreće za skladištenje – neka budu odignute od tla, suve i spremne za odlaganje svežih plodova.

  • Organizujte prostor za sortiranje i pregled plodova – dobro osvetljen kutak olakšaće odvajanje oštećenih plodova i produžiti rok trajanja ostatka.

Redovno merenje uslova i održavanje prostora pomoći će da usevi ostanu duže sveži, bez truljenja ili kvarenja. Sa dobrom organizacijom, podrum postaje vaš najbolji saveznik za skladištenje domaće letnje berbe.

Kompost – prirodno đubrivo iz tvoje bašte

Priprema komposta u junu je jednostavnija zahvaljujući toplom vremenu koje ubrzava razgradnju biljnih ostataka. Dodavanjem pokošene trave, lišća, kore od povrća i ostalog organskog otpada možete dobiti kvalitetan organski kompost za đubrenje bašte i saksijskih biljaka.

Da bi kompost bio zaista hranljiv i uspešno sazreo, pratite ove važne smernice:

  • Mešajte suv i svež materijal

  • Redovno provetravajte kompost

  • Ne koristite mesne i mlečne ostatke

     

Kompost je neprocenjiv dodatak baštenskoj zemlji, jer poboljšava strukturu zemljišta i povećava sadržaj hranljivih materija.

Setva, sadnja i razmnožavanje – vreme za budući cvetni spektakl

U junu se seju dvogodišnje vrste cveća kao što su zvončići, dan i noć, bele rade, koje će svoj puni cvet dati sledeće godine. Takođe, sadnja baštenskog cveća koje cveta krajem leta osigurava da vaša bašta ostane šarena i razigrana i u avgustu i septembru.

Sada je takođe vreme za:

  • Presađivanje i rasađivanje biljaka koje su već dovoljno ojačale

  • Razmnožavanje deljenjem višegodišnjih biljaka, posebno onih koje su završile s cvetanjem

Nega sobnih biljaka – pažnja i zalivanje

Zbog visokih temperatura u junu, sobne biljke zahtevaju posebnu pažnju. Češće zalivanje i redovno orošavanje pomažu im da lakše podnesu toplotu, dok svakodnevna provera zemljišta sprečava isušivanje. Premestite biljke sa prozora izloženog direktnom suncu na svetlo mesto s blagim senkama, kako bi izbegle ožegotine na listovima.

Ne zaboravite da tokom juna uradite sledeće:

  • Redovno orezujete precvetale biljke kako bi podstakao rast novih pupoljaka

  • Dodate sloj komposta u saksije radi poboljšanja zemljišta i ishrane biljaka

  • Pratite znake stresa i oštećenja od toplote – uvenuće, žućenje listova ili smeđe ivice mogu biti prvi alarm

Uz malo pažnje i prilagođenu negu, sobne biljke će ostati zdrave i lepe i tokom najtoplijih dana.

Zaključak – Jun je mesec akcije u tvojoj bašti

U junu bašta traži više – vode, pažnje, orezivanja i planiranja. Pravilno obavljanje radova u pravo vreme olakšava letnje održavanje i povećati rezultate. Bilo da radiš u vinogradu, oblikuješ živicu, zalivaš povrće ili pripremaš prostor za zimnicu – pravi alati i sistematski pristup prave razliku.

Ako ti nešto nedostaje za letnju sezonu, zavirite u naš asortiman alata za:

Spremi se za leto – tvoja bašta će ti biti zahvalna!

 

Ostavite odgovor